1. Питання:

Доброго дня!
Якими бувають психологічні портрети?

Відповідь психолога:
Психологічно портрети можна поділити на:
загальні (багатогранне вивчення особистості) і профільні (вивчення спрямоване на досягнення конкретно поставленого завдання);
– з використанням дистанційного вивчення особистості (на відстані без контактів, використовуючи відео- і фоторесурси, записи голосу) і прямого спілкування (контент-контакт аналізу, тобто з використанням вичавки отриманої закодованої інформації під час спостереження за особистістю під час прямого контакту, наприклад розмови). Своєю чергою контент-контакт аналіз можна розділити на два види:
1 – пасивний вид (спостереження з мінімальною участю і формуванням позицій, напрямком розмови);
2 – активний вид (наприклад, використання методики успішного наближення, або формуванням поведінки, яка складається з підкріплення такої поведінки, що найбільш близька до бажаної.
– призначені для психологів (з використанням спеціальних термінів і позначень) і непрофесійних психологів (які не розуміються на психологічній термінології), такі портрети написані доступною для обивателя мовою;
фундаментальні (ґрунтовні з включенням можливих відхилень) і сувенірні (наприклад вивчення в подарунок!).


2. Питання:

Доброго дня! Мене цікавить тема характеру. Якщо в людини він важкий, його можна змінити? Для цього потрібно скласти психологічний портрет?

Відповідь:
Тема характеру – це велика тема. Якщо коротко – то характер змінюється протягом усього життя (шліфується, пристосовується, отримує травми, тощо). Якщо людина нібито залишається незмінною – це хибне зовнішнє враження по-перше, а по-друге, вона просто не активно розвивається і йде по життю (професійною мовою є термін – “втрата соціального інтересу”, тобто зупинка, припинення нормального розвитку). Будь-який рух впливає на нас і змінює нас.
Що б щось змінити – потрібно зрозуміти його природу. Щодо “важкого” характеру – можна скоріше констатувати концентрацію в одній людині якостей і рис, які кардинально відрізняються від стилю життя іншої. Інакше кажучи, несумісність ритму життя, стилю, темпераменту, характеру і його рис те – що ми називаємо “важким” (маючи на увазі сприйняття такої людини “зі своєї дзвіниці”).
Зміна характеру – це вже інша людина. Поставте собі запитання, чи потрібна вам не ця, а вже інша людина? Може питання взагалі в пошуку іншої людини, а ця вже не потрібна? Таким чином, вирішіть для себе це.
Тепер від розуміння слова “важкий”, поговоримо про психпортрет. Психологічний портрет людини – складається для повного аналізу темпераменту, характеру, типу мислення, рис, нахилів і багато чого іншого, з метою вирішити для себе як бути далі. Наприклад, якщо Ваша мама, сестра, подруга, кохана людина поводяться дивно, тобто мають особливості, незрозумілі для Вас, – психпортрет допоможе Вам зрозуміти їх і скоординувати свої дії в потрібному напрямі, а саме – напрямі конструктивної співпраці.


3. Питання:

Здрастуйте! Я знаю, що характер – частина вивчення психологічного портрета людини. А шкідливість це риса характеру?

Відповідь:

Структура характеру виражає ставлення людини за чотирма позиціями:
1. до людей, колективу, навколишнього суспільства,
2. до роботи (наприклад: відповідальність, ініціативність, тощо),
3. до речей (наприклад, акуратність, скупість тощо),
4. до себе (скромність або зарозумілість тощо).
Особливості особистості, які належать до характеру, називають рисами характеру.
Риси характеру – це певні особливі прояви поведінки, які стали властивостями самої Особистості.
Так, шкідливість – риса характеру.

4. Питання:

Здрастуйте! Морфоскопічний аналіз є частиною психологічного портрета або фізіогномічного?

Відповідь:
Морфоскопія – це комплекс знань про “відбитки” на тілі (родимки, бородавки, прищі і навіть сліди ударів). Умовно, можна розділити на 2 системи застосування цих знань. Перша частина – все, що стосується обличчя, оскільки обличчя – поле, на якому розташовані всі знаки, що дають змогу зробити такий аналіз. І цим можна обмежитися (але для цього потрібно гарну цифрову фотографію з можливістю збільшити деталі обличчя).
Друга частина – досліджується тіло. Для цього потрібно мати фото, що дає змогу розглянути з усіх боків тіло людини (відкритий одяг, наприклад купальний костюм).
Перша частина дослідження – належить до фізіогномічного дослідження, друга і комплекс першої та другої частини – до психологічного портрета.


5.Питання:

Доброго дня! Що означає “соціальний інтерес”? І показником чого він є?

Відповідь:
Соціальний інтерес – це ступінь прояву людиною зацікавленості до навколишнього світу. Якщо слідувати визначенню – вроджене прагнення вступати у взаємні соціальні відносини співпраці.
Соціальний інтерес – показник психічного здоров’я. Якщо він низький – слід замислитися й окреслити проблеми, можливо, звернутися по допомогу до фахівця. Якщо він – надто високий, це так само не виключає проблем. У будь-якому разі бажано визначити це разом із професіоналом, особливо якщо у Вас виникли підозри чи тенденції в цьому питанні.


6.Питання:

Доброго дня! Як можна охарактеризувати здорову людину? Є чіткі пункти для того, щоб була можливість визначити?

Відповідь:
Так, є. Я наведу, на мій погляд, оптимальні визначення психолога Олпорта (Allport) щодо адекватного опису здорової особистості або тієї, яку він називав “зрілою особистістю”:
1. Зріла людина має широкі межі “Я”. Може подивитися на себе “збоку”, бере активну участь у трудових, сімейних і соціальних відносинах, має хобі, цікавиться політичними та релігійними питаннями й усім, що вона вважає значущим.
2. Зріла людина здатна до теплих, сердечних соціальних стосунків. (різновидів теплих міжособистісних стосунків два, що підпадають під цю категорію: дружня інтимність і співчуття).
3. Зріла людина демонструє емоційну незаклопотаність і самоприйняття. Має позитивне уявлення про саму себе і, таким чином, здатна терпимо ставитися як до явищ, що розчаровують чи дратують, так і до власних вад, не озлоблюючись внутрішньо та не озлоблюючись, уміє справлятися з власними емоційними станами, що не заважає добробуту тих, хто її оточує.
4. Зріла людина демонструє реалістичне сприйняття, досвід і домагання. Психічно здорові люди бачать речі такими, якими вони є, а не такими, якими вони хотіли б їх бачити. У них здорове відчуття реальності.
5. Зріла людина демонструє здатність до самопізнання і почуття гумору.
6. Зріла людина має цільну життєву філософію. Зрілі люди здатні бачити цілісну картину завдяки ясному, систематичному та послідовному виділенню значущого у власному житті.

Сподіваюся, ці визначення допоможуть Вам зрозуміти сутність здорової людини. Однак, існують розлади та різноманітні відхилення, які називаються граничними станами, акцентуаціями та змінами станами свідомості. Визначити їхню наявність може лише психолог, у деяких випадках лише лікар.


7. Питання:

Доброго дня! Що ефективніше сприймається – прочитання книжки з психології чи тренінг з однієї цілеспрямованої теми? Бувають тренінги за психологічними портретами?

Відповідь:
Це абсолютно різні речі. Давайте порівняємо.
Тренінг – це цільовий і насамперед практичний урок для Вас. Саме для Вас. Це практика, яка вчить Вас робити те, що саме Вам необхідно вміти.
Книжка – це джерело знань, яке дає Вам визначення і теорію уроку.
Найефективніше – пройти тренінг, а потім, якщо у Вас залишаться запитання, прочитати книжку, яка остаточно закріпить і розкладе по поличках усе у вашій голові.
Що стосується тренінгів за психологічними портретами – це скоріше індивідуальні лекції з всебічного вивчення особистості. Адже в кожної людини – свої критерії аналізу нової людини, отже, і підхід має бути індивідуальним.


8. Питання:
Здрастуйте! Буває таке, що складений психологічний портрет не зовсім відповідає тому, що бачиш у житті?

Відповідь:
Складання психологічного портрета – це робота, побудована на всебічному вивченні особистості. Якщо психолог користується хорошими методиками й охоплює всі сфери життя того, кого вивчають, – портрет виходить гідним, структурованим, повним і, як правило, відповідає всім критеріям.
Крім того, така робота надає можливість виявити те, що раніше (і дотепер) не спостерігалося в досліджуваної людини, те, що може проявитися за певних ситуацій, спадковості, внаслідок впливу на неї зовнішніх чинників, емоцій. Що, власне, і є метою замовлення такої роботи. І якщо Ви щось не помічаєте в людині, не факт що цього немає.
До такої роботи слід ставитися серйозно, враховувати рекомендації та особливості. Адже прогноз ґрунтується на фактах, які вже зафіксовані в кожній частинці досліджуваної особистості й очевидні професіоналу.


9. Питання:
Добрий день! Психологічний портрет визначає психологічне здоров’я людини? Чи він спрямований на виявлення хворобливих проявів?

Відповідь:
Психологічний портрет – спрямований насамперед на всебічне вивчення окремо взятої особистості. Жодних спеціальних ухилів у бік визначення “здоров’я” або “хвороби” не переслідують (тим паче, що це компетенція більше медична – визначати хвороби і ставити діагноз). Елементи клінічної психології присутні в роботі, а також прогнози портрета включають схильності до хвороб і розладів – але не з метою зафіксувати здоров’я/хворобу. Психологи не працюють із психіатричними хворими, для цієї мети є лікарі. Психологи працюють зі здоровими людьми, з людьми, які перебувають у змінених станах, перенапруженими людьми, які дістали психологічну травму, просто заплутаними або такими, які обрали хибний шлях тощо.
Основна ж мета портрета – вивчити за різноманітними критеріями особливості людини, скласти прогнози реакцій і визначити схильності. А ось якими ці всі прояви виявляться, чи будуть вони хворобливі, чи такими, що вказують на здорову особистість, – це залежно від того, якою виявиться людина, яку вивчають.


10. Питання:

Добрий день! Як визначити психологічний або фізіогномічний портрет особистості мені потрібно замовити?

Відповідь:
Насправді – це не складно. Це цілком залежить від того, який рівень вивчення Вас цікавить. Фізіогномічний – це “читання обличчя”. Ви дізнаєтеся багато цікавого з низки сфер життя цієї людини.
Психологічний портрет – це комплекс, де фізіогномічне вивчення виступає частиною загального вивчення особистості. Він охоплює й аналіз текстів, специфіку рухів і жестів людини, поєднує багато методів вивчення за багатьма параметрами. Це глибока робота, що забирає більше сил і часу.
Таким чином, якщо Вам важливі ключові параметри, основні схильності людини, потенціал і особливості – Ваш вибір фізіогномічний портрет.
Якщо глибокий аналіз і великий спектр – Ваш вибір повний психологічний портрет.


11. Питання:

Доброго дня! Чи варто вказувати щось особливе з життя того, кого вивчають? Наприклад, чи важливо те, що людина мала психотравму?

Відповідь:
Насправді важливо все, що ви зможете розповісти. Хоч і психотравми залишають відбитки і їх видно, так би мовити “результат на обличчя”. Однак кожне зауваження, коментар, інформація зроблені Вами при замовленні психологічного портрета і які Ви вважаєте важливими – мають величезне значення.
Адже береться до уваги кожна деталь. Якщо, наприклад, Ви вказуєте на психічну травму і як наслідок – зміну чогось у людині, знайти оптимальний шлях буде значно ефективніше. Адже психпортрет – це не телепатія, а вивчення “по крупицях”.


12. Питання:

Доброго дня! Мене цікавить тема так звана “жіноча маска”. Це образ, у якому живе жінка і не може розкритися. Чи займається психологічне портретування цим?

Відповідь:
Питання цікаве, дякую. “Жіночі маски” або образи, рольові ігри та інше – потрапляє під вивчення під час складання психологічного портрета. Крім того, якщо Ви безпосередньо загострите на цьому увагу – ви отримаєте цю відповідь більш розширеною і вивченою з багатьох боків, включно з прогнозуванням і найкращим варіантом для Вас.
Крім цього, близькі за реалізацією і теми психологічних захистів, складності спілкування. У портреті це вказується і розшифровується.


13. Питання:

Доброго дня! Я замовляв у Вас портрет спеціалізований. ДЯКУЮ! Він повністю зняв усі проблемні питання, які мене турбували. Я, разом із Вами, практично запобіг обману, який дуже мене засмутив би. А завжди можна визначити, як Ви сказали, “ключові” схильності людини, як от у моєму випадку, до обману?

Відповідь:
Якщо ці схильності справді ключові і є яскраво вираженими – то звісно. Якщо вони приховані – то довше, але не складніше. Якщо ж вони присутні в складній комбінації (роздвоєння особистості / змінений стан свідомості) – прогнозовані.
Наше ж завдання визначити і попередити, передбачити. А Ваше прислухатися і не спіткнутися, щоб не впасти.
Дякую за подяку. Приємно, що надали Вам допомогу.


14. Питання:

Доброго дня! У нашій культурі був відсутній термін “психолог”, у всякому разі, часто це слово асоціювалося з хворобою. Зараз, ми тільки по краплині звикаємо до нових понять. Мені 58 років. Життя моє усталилося, треба сказати я опанувала комп’ютер і мобільний телефон! Навіть пишаюся цим! Але переступити себе і сходити до психолога – я просто не можу. І не те, що б мені соромно, просто – невже я, мати двох дітей, не впораюся сама зі своїми проблемами? Але буває так тяжко, часом, що просто важко “вантажити” оточуючих тебе людей, та й нема чого відкриватися – всяке буває обертається проти. Як бути такій людині як я? Ніна Сергіївна.

Відповідь:
Здрастуйте, Ніна Сергіївна!
Так, Ви маєте рацію. У нашій культурі не було такого, тому з певними складнощами люди сприймають необхідність звернення до “невідомої людини з важливою, але делікатною проблемою”. Якщо хвороба – йшли до лікаря, а душевний біль, страхи та проблеми – саме минеться.
Але завдяки динамічності нашого сьогодення та можливістю отримувати інформацію через Інтернет (успішним користувачем якого Ви є) люди відкрили для себе важливі знання в царині психосоматики – іншими словами, як наші думки та настанови, темперамент і характер впливають на наші хвороби (достатньо серйозні органічні зміни в тілі людини!!!), конфліктології – як конфлікти руйнують сім’ю і вікової психології – як тиск з боку дорослих робить хворобливим сприйняття наших дітей навколишнього світу, шкодить їхньому благу. Ми дізналися про нові загрози нового світу – де завданням організму людини є пристосування до існування без шкоди всьому організму (а психіка – його головна частина). Ми визначили – що гармонія і взаєморозуміння (напрямки соціальної, сімейної психології та психотерапії) – головне у спілкуванні людей. Таким чином – ми поступово рухаємося в напрямку “соціального і морального прийняття психолога – як фахівця і консультанта в складних життєвих ситуаціях”. Молоде покоління – робить вагомі успіхи в цьому напрямку!
Що стосується Вас, Ніно Сергіївно, мені здається після комп’ютера і телефону, звернення до психолога у зв’язку з будь-яким питанням, станом або настроєм, які Вас турбують, – це гідний наступний етап зміни життя на краще – тобто зміцнення психічного здоров’я.
Життя не просте і дуже багатогранне. Воно часто вимагає того, що важко реалізувати, часто створюються ситуації стресів і перевтоми. То навіщо ж соромитися або відкладати приведення в стан норми свого організму? Він заслуговує на турботу як і все в цьому світі!
Якщо у Вас виникли запитання – ми завжди раді Вам допомогти!
Удачі Вам!


15. Питання:

Доброго дня! Підкажіть як бути, я хочу замовити СВІЙ психологічний портрет. Мені просто необхідно розібратися в деяких питаннях щодо себе. Чи потрібно вказувати що це мій, а не чийсь?

Відповідь:
Доброго дня!
Так, це важливо ось чому.
Річ у тім, що ми завжди орієнтуємось у роботі з написання психологічного портрета особистості з позиції вивчення людини як такої, з якою умовно збираємось спілкуватись, а відтак даємо рекомендації щодо спілкування з цією людиною.
Якщо це ВАШ психологічний портрет, тоді ми дамо Вам рекомендації іншого характеру, кориснішого безпосередньо для Вас, наприклад: на що звернути особливу увагу, що чудово виходить, а що потребує роботи та якого роду роботи, а також як себе вигідно подати.
Крім того, за окремим Вашим бажанням, готові запропонувати Вам варіанти самовдосконалення в окремих галузях. Тож чекаємо на Ваше замовлення. Зробимо все можливе і з радістю Вам допоможемо!
Крім того, Ви можете замовити не психологічний портрет особистості, а профільний (за проблемою, яка вас хвилює). У цій роботі ви отримаєте і психологічний портрет, і заломлення суто за Вашою проблемою.
Тож вказувати Ваш це портрет чи ні – обов’язково.
Дякую за запитання.


16. Питання:

Доброго дня! Як бути, якщо професійна порада і складання психологічного портрета людини не змінить її все одно?

Відповідь:
Вітаю!
Замовте з нагоди будь-якого свята нашу послугу “Подарунковий психологічний портрет” і окресліть нам Вашу проблему. Ми постараємося Вам допомогти привернути увагу людини до того, які відчуття і почуття викликає вона в людей, що її оточують, і як це може позначитися на подальшому її житті загалом.


17. Питання:

Доброго дня! Скажіть, а якщо людина схильна до зради, це психологічний портрет визначає? І чи можна після отримання роботи на руки коригувати замовлення в плані постановки нового завдання, в рамках виконаного раніше?

Відповідь:
Зрада – це форма зради. Вона буває різна. Якщо Вас цікавить щось конкретне, наприклад фізична зрада, любитель/ниця Ваша кохана людина протилежної статі, нечесне ставлення у фінансовій сфері, злий намір, схильність до подвійного життя тощо, а також причини, наслідки та висновки – Ви вказуйте це в замовленні. Ми звернемо на це особливу увагу.
Замовник має право спрямовувати в те русло фахівця, яке його цікавить. Однак, це слід робити до формування замовлення, тобто наперед визначтеся; що конкретно Ви хочете дізнатися (окрім повного вивчення); який наголос слід зробити і на що; які якості/вчинки людини, можливо, Вас бентежать/насторожують.
Замовник має розуміти, що це глибока серйозна робота, пов’язана з багатошаровим процесом. Тож нове завдання, після отримання на руки вже виконаної роботи, Ви можете поставити вже у вигляді нового замовлення, яке ми з радістю виконаємо для Вас.


18. Питання:

Вітаю, будь ласка, дайте визначення поняттям патологія і фізіогномічна патологія в психологічному портреті?

Відповідь:
Походить від грецького слова pathos – страждання, хвороба. Патологія – перекладається як наука про хворобливий розвиток, розвиток відхилення.
Отже, фізіогномічна патологія, з урахуванням того, що значення слів від грецького physis – природа, а gnomon – знаючий, або як іще перекладають “знання знаків природи” (наука читання людини по обличчю), – можна розуміти як виражений на обличчі розвиток (присутність, явна наявність) відхилень, розвитку відхилень.
У психологічному портреті – ці поняття використовують під час визначення наявності відхилень у досліджуваної людини (існує безліч методик і методів), а у фізіогномічному портреті – візуальними методиками, частіше методом аналізу наявності/відсутності таких.


19. Питання:

Вітаю, я маю написати до анкети замовлення психологічного портрета супровідний лист із моїми побажаннями та уподобаннями? Якщо Вам пишуть такі листи, якого вони зазвичай змісту?

Відповідь:
Були б вдячні Вам за це, бо це зробить роботу більш скоординованою в напрямі вивчення, більш детально висвітлить проблему, яка Вас хвилює, задасть шлях до її вирішення.
Так, такі листи пишуть майже завжди, спасибі величезне за це!
Здебільшого люди описують ситуації, в яких виникає нерозуміння в міжособистісних стосунках, поведінку досліджуваної людини, її окремі вчинки. Описують риси, які не подобаються в досліджуваній людині, її смак, деякі манери. Часто ставлять запитання щодо проблеми вибору й ухвалення рішень досліджуваним.
Вам необхідно описати те, що Вас бентежить або, можливо, турбує, нервує, засмучує або дивує (вибивається зі звичайної поведінки з боку досліджуваного) тощо. Ваше завдання вибрати і визначити ключові “дивацтва” або побажання з Вашого боку.
За розміром лист – без обмежень.
Будемо раді Вам допомогти!


20. Питання:

Вітаю! Я колись замовила психологу Психологічний портрет. Він узяв суттєву суму грошей і дав мені 3 сторінки загального тексту. Як попередньо визначити, що це серйозна робота, не обман? Який термін написання? Допоможіть! Мені треба це по роботі! Іра.

Відповідь:
Здрастуйте Ірина! Так, зараз дійсно багато всіляких нечесних “бізнесменів”.
Давайте по порядку.
Три сторінки загального тексту – це не психологічний портрет. Психологічний портрет – це структурована інформація, з пунктами, підпунктами, де детально описується кожен показник. Показників багато, від 50 до 100. Така робота займає до 100 сторінок, але не менше 20.
Коштувати мало він справді не може. Це дуже важка робота глибокого і детального вивчення, що вимагає часу і сил психолога.
Серйозність роботи – якщо Ви з якихось причин сумніваєтеся (після відповідності вище наведеного) – можна визначити, відвідавши сайт або офіс компанії, де зможете детально розпитати про цю роботу та її існуючі варіанти.
Що стосується терміну написання – це питання, яке обговорюється з Вами і знаходиться спільне рішення. Наприклад, якщо це терміново – один термін, якщо Ви не поспішаєте – інший, якщо багато замовлень і Вас поставлять на запис у чергу – це третій. Але все це узгоджується безпосередньо з Вами і Ви регулюєте відносини. Інакше ніхто не приступить до роботи без Вашого повідомлення і згоди.
За необхідності – будемо раді Вам допомогти!


21. Питання:

Доброго дня! Чи варто брати тільки портрет за основу в спілкуванні з людиною?

Відповідь:
Доброго дня!
Взагалі-то завжди бажано враховувати все.
Якщо Ви спілкувалися/спілкуєтеся з людиною, яку вивчаєте, – Ви можете аналізувати вчинки, слова, стосунки. Якщо не спілкувалися – використовувати дистанційні методи вивчення особистості. Якщо Ви і спілкуєтеся, і вивчаєте дистанційно – маєте можливість порівняти, продумати стратегію стосунків.
Адже величезним плюсом наявності психологічного портрета є те, що ця робота може висвітлити те, що не проявлялося (але присутнє), не було Вами помічене чи враховане, на що Ви свідомо чи підсвідомо заплющуєте очі, у чому сумніваєтеся – а реально це має місце. Всебічно пояснить те, чого Ви не могли зрозуміти, пояснити, прояснити для себе.
Завжди використовуйте максимум засобів для досягнення мети. Не обмежуйте свої можливості і тоді, Ви отримаєте всебічну картину події.