Питання статури та здоров’я.

Яким би поганим здоров’я не було,
його вистачає на все життя


1. Запитання:

Я повненький (89 кг/рості 168 см, блондин), щільно харчуюся. У мене таке запитання. Герпес у районі носа запалюється. У мого друга (високий і стрункий, 180см/70кг, брюнет) теж герпес на губі, але не так яскраво видно. Чому так? Що робити? Фото додаю.

Відповідь:
Враховуючи Вашу будову, шкіра у Вас біла (лімфатична) і на ній чітко видно проблему почервоніння. А в друга, за типажем він відповідає сангвінічному типу шкіри – не так помітно почервоніння.
Уникайте спиртного та переохолоджень. Проконсультуйтеся у лікаря з приводу вибору способу лікування.


2. Запитання:

У мене жирна шкіра голови. Але чому волосся рідке?

Відповідь:
Волосся зазвичай рідкісне, бо сильне відділення поту, властиве Вашій шкірі, вбиває волосся.
Сама по собі лисина – явище рідкісне у лімфатиків (флегматиків) і меланхоліків, хоча дуже часте у сангвініків, що вказує на схильність до артриту.
Рідкісне волосся, так само може бути спадковим.


3. Запитання:

У мене погані зуби. З дитинства мене постійно водили по лікарях і ставили пломби. Я знаю про зубний біль усе. Я обстежувалася. Нічого. Немає жодних серйозних захворювань і все в нормі. У моєї мами – чудові зуби! Що це?

Відповідь:
Як кажуть “зуби – кістка, що передається у спадок від батька”. Можливо, це спадкове. І хоч би які гарні зуби в матері були, на жаль.
Чистіть зуби правильною пастою (без надлишку фтору і кальцію), такою, яка підходить Вашим зубам (проконсультуйтеся з лікарем).


4. Запитання:

Чи багато спільного між психологією та клінічною психологією? Клінічні психологи лікують хвороби? І ще питання, як називається процес, коли визначають нормальність чи ненормальність злочинця з точки зору психології?

Відповідь:
Психологія (від грец. psyche – душа і logos – вчення, наука) – наука про закономірності розвитку і функціонування психіки, як особливої форми життєдіяльності.
Клінічна психологія (від грец. klinike – лікування, kline – ліжко, ложе) – галузь медичної психології, що займається питаннями психічних чинників походження і перебігу хвороб, вплив хвороб на особистість, психологічні аспекти цілющих впливів.
Тобто якщо психологія – це наука, то клінічна психологія – її частина, напрям.
Клінічні психологи не лікарі. Але вони беруть участь у клінічній, судово-психологічній експертизі.
Судово-психологічна експертиза (від лат. еxpertus – досвідчений) – одна з головних форм практичного застосування спеціальних психологічних знань у кримінальному процесі. Психолог встановлює на базі знань, досвіду, спеціальних методик і методологій нормальний стан підозрюваного, фіксує відхилення, визначає стан на момент скоєння злочину. Аналізується весь спектр підозрюваної особистості.


5. Запитання:

У мене смаглява від народження шкіра. Про що це говорить?

Відповідь:
Про те, що у Вас сангвінічна шкіра, яка любить сонце (на жаль, Ви не надіслали своє фото). Сонце збагачує її новими силами. Така шкіра швидко засмагає і темніє.
Це ознака – енергії, оптимізму, здоров’я, самовпевненості (зауважте – чоловічі якості), натура заможна й вільна, заповзятлива, діяльна, цікава.
Хворобливі схильності – артрит, тенденція до відкладень, джерелом яких є печінка, приплив крові до голови.
Що б визначити детальніше – потрібно побачити Вас.


6. Запитання:

Я худенька і не великого зросту (фото додаю). До яких хвороб я схильна виходячи з мого фото?

Відповідь:
Ви належите до розумового типу в чистому вигляді – церебротонія, ектоморфізм. Ваш соматотип – тип статури за класифікацією 1-1-7, говорить про схильність до всього, що написано в колонці вищенаведеної Таблиці. Взагалі-то, чисті типи зустрічаються рідко. Частіше це змішані.
Захворювання – головний біль, втома, біль попереку. Але гарний розвиток хребта, правильна постава і хороший тонус верхніх м’язів ніг. Проблеми із зором (покажіться окулісту). Для Вашого волосся підійде м’який шампунь.
Зверніть увагу на сечовипускальну та статеву систему. Ви схильні до застуд статевих органів (бійтеся протягів).
Більше приділяйте часу відпочинку та сну.
Рекомендую зайнятися фітнесом або загальною гімнастикою тіла. Зверніть увагу на медичну та й народну техніку обливання холодною водою.


7. Запитання:

Який зв’язок між емоціями та захворюваннями? Які основні соматичні захворювання?

Відповідь:
Безперечним є факт, що будь-які емоційні стани, особливо тривалі, затяжні негативні емоції, супроводжуються змінами функціональних систем організму, насамперед серцево-судинної системи, і невіддільні від них.
Серце дорослої людини (у спокійному стані) працює зі швидкістю (у середньому) 70 скорочень на хвилину. Інакше кажучи, серце 70 разів на хвилину скорочується і стільки ж разів розслабляється (систола-діастола), отже, під впливом крові, що надходить до кровоносних судин, артерії розширюються та скорочуються (70 р. /хв.), щоб проштовхнути кров кровоносним руслом. За годину це становить 4200 скорочень серця й артерій, за добу – 100 800, а за рік – близько 37 мільйонів, за шістдесят років життя – понад два мільярди скорочень.
Зрозуміло, що під час м’язової роботи і за підвищеної температури число скорочень збільшується. Багато емоцій (рідко позитивні і в більшості випадків це негативні) супроводжуються посиленням, почастішанням серцевих і судинних скорочень до 100-120 і більше на хвилину. Логічно, що чим більше емоцій, чим вони частіші й триваліші, тим більше зношується серцево-судинна система, тим більше створюється умов для розвитку атеросклерозу, особливо якщо емоції супроводжуються підвищенням кров’яного тиску в артеріях.
Хронічні соматичні захворювання – гіпертонічна хвороба, атеросклероз, хронічні захворювання шлунка, кишківника та нирок (можуть проявлятися неврастенічними симптомами), неспокійний сон, інколи з жахливими сновидіннями, плаксивість і швидка стомлюваність.


8. Запитання:

Скажіть будь ласка, який психологічний тип особистості схильний до інфаркту міокарда з точки зору психосоматики? Мене цікавить опис і характеристика. Дякую. Лідія.

Відповідь:
Доброго дня Лідія!
Представники різних психологічних типів особистості схильні до різних захворювань.
Найбільшу схильність до інфаркту міокарда виявляють люди, що належать до так званого коронарного типу особистості.
Для таких людей характерні такі якості, як наполегливість у досягненні поставленої мети, цілеспрямованість, здатність і бажання конкурувати. Вони не задовольняються малим, рівень їхніх домагань досить високий. Їхня діяльність має різноманітний характер, при цьому завжди відзначається брак часу для реалізації численних планів. Людина ця постійно перебуває в тонусі, працювати на випередження, вона не дозволяє собі розслабитися, долаючи втому силою волі. Це не просто трудоголік; це людина, яка перебуває в стані постійної напруги (навіть після закінчення робочого дня, вдома і дорогою на роботу).
Ця людина сповнена планів, продовжує невпинно працювати. Однак, якщо виникає складна ситуація, що виходить з-під контролю, у такої людини може розвинутися захворювання.
Це холерики, сангвініки з переважною холеричною складовою.
Захворювання розвивається за таким сценарієм: спочатку робляться відчайдушні спроби відновити втрачені позиції. Енергійні дії необхідні насамперед для самоствердження особистості, і за невдалого збігу обставин (результат вжитих заходів негативний, ситуація продовжує залишатися неконтрольованою) людина здається і захворює.


9. Запитання:

Доброго дня! Скажіть, будь ласка, близько року тому я “придбала” навколо своєї талії якийсь “пояс вісцерального жиру”. Що це таке? Дякую. Ксенія.

Відповідь:
Доброго дня Ксенія!
Вісцеральний (тобто внутрішній жир), накопичується в тканині м’язів, навколо серця, нирок, печінки, тим самим призводячи до діабету, кардіалгії та інших проблем зі здоров’ям.
Він становить досить велику небезпеку, якщо не змінити спосіб життя на більш динамічний і життєрадісний, бо обидва ці чинники принципово впливають на цю проблему.
Норма внутрішнього жиру для здорової людини – близько одного літра.
За зовнішніми ознаками визначити наявність такого жиру можна за збільшенням талії (для жінок зрілого віку не більше 90 см, чоловіків зрілого віку – 105 см – є граничними позначками). Для молодих людей – не перевищувати 80 см і 85 см, відповідно. У медицині діагноз ставиться за допомогою магнітно-резонансної томографії.
Причиною появи подібного жиру в організмі є мала рухливість, нервові зриви та стреси, куріння й алкоголь, а також елементарна лінь (зі шлейфом порушення нормального харчування, надмірного сну, а також втратою м’язового тонусу і фізичної форми здорової людини).
Не варто кардинально змінювати спосіб життя, що може негативно позначитися на стані здоров’я. Не можна використовувати дієти з різкими змінами раціонів, перепадом у часі приймання їжі та голодувати.
З групи ризику виходити варто повільно. Почати з фітнесу та бігу – не більше 30 хвилин на день протягом місяця, з подальшим збільшенням навантаження до 1-2 годин на день.


10. Запитання:

Доброго дня! Розкажіть тезисно про ознаки соматичного болю.

Відповідь:
Характер – гострий інтенсивний, локалізація – точкова в місці подразнення, ритмічність (зв’язок із прийомом їжі, часом доби) – відсутня, тривалість – постійна, болючість під час пальпації (промацування) – у місці локалізації хворого органа.
Лікування: лікарська терапія – неефективна, навіть протипоказана, психологічна терапія – рекомендована, методи зміцнення здоров’я – залежно від протипоказання окремо взятій людині.


11. Запитання:

Доброго дня! Ніде не можу знайти інформацію про “тип виразкового хворого”. Я знаю, що виразка – психосоматичне захворювання, бо я вчуся на медпрацівника. Але знайти ці типи – не можу. Допоможіть!

Відповідь:
Психосоматичні захворювання (і виразкова хвороба шлунка або дванадцятипалої кишки), в основі мають специфічні психологічні особливості особистості.
Прийнято вважати, що у хворих на виразкову хворобу присутній внутрішній конфлікт на кшталт “взяти-віддати” (боротьба), а також причиною виразкової хвороби є заздрість.
В принципі, вважається (Alexander, 1934 р.), що “виразкового типу особистості” не існує, можливо, тому знайти інформацію цю складно.
Проте, все ж таки виділяють кілька психологічних типів (наводжу їх нижче).
Overbeck і Biebl (1975 р.) поділяють виразкових хворих на 5 типів:
I. Психічно “здоровий” виразковий хворий: хворіє на виразку як на поодиноку психосоматичну реакцію в разі масивного навантаження і сильної регресії “Я”.
II. Виразковий хворий із неврозом характеру: формування псевдонезалежних реакцій за постійного переживання образ, невдач.
III. Соціопатичний виразковий хворий: хворі зі слабким “Я”, надмірною залежністю, хворіють за дрібних зовнішніх відмов у любові та зверненні до себе.
IV. “Психосоматичний” виразковий хворий: особистості з бідною фантазією, бачать в оточуючих лише самих себе і за специфічних навантажень і криз звично психосоматично реагують.
V. “Нормопатичний” виразковий хворий надмірно орієнтований на нормативність поведінки з виразними обмеженнями “Я”. Виразка виникає на тлі хронічного стресового перевантаження.

Інша класифікація (Loch, 1963 р., Freyberger, 1972 р., Balint, 1969 р.) виділяє 2 типи.
– гіперактивний (бажання залежності відкидається свідомо, присутня турбота про інших, лідерство);
– пасивний (хворі насолоджуються перевагами залежності, не роблять кроків до самостійності, несвідомо бояться бути покинутими).

Успіхів Вам, у вивченні медицини!