Кому дозволено бути нечупарою
Чи справді талант і творча реалізація в жінці несумісні з веденням домашнього господарства? Своїми міркуваннями з цього приводу з нами поділилася психолог-фізіогноміст “Центру вивчення особистості” Аліса Анісімова, www.cil.in.ua.
Родом із дитинства
“Ти ж талантище! – говорили подруги Наташі – фешн-дизайнерці-початківцю, але дуже перспективній фешн-дизайнерці, у відповідь на вибачення з приводу безладу. – Таким творчим особистостям, як ти, безлад у будинку можна пробачити. Навіть більше – він необхідний їм для натхнення”. Проте від Наталії пішли вже два чоловіки. Останній – до звичайної земної жінки, у якої в будинку накрохмалені мереживні серветки й ароматні пироги.
“Насправді талант і організація побуту – абсолютно не залежні одна від одної якості, – каже Аліса Анісімова. – Хазяйновитість прищеплюється нам із дитинства батьками, близькими, вихователями. Наше ставлення до цього боку життя на даному етапі особистісного розвитку визначає ступінь прийняття цього виховання (за шкалою “протестність або згода”) і власна корекція. Наприклад, візьмемо дві крайнощі: працьовита мама і, на тлі її трудоголізму, ледащо-донька. У цьому випадку протестність і неповага доньки щодо життя матері – результат виховання матері. Не виключено також, що час, який мав піти на виховання доньки, було витрачено матір’ю на роботу (нехай навіть творчу). Тепер доньці доведеться шукати супутника, який оцінить її лінь. Але ж це тільки ускладнює завдання бути щасливою.
В ідеалі в людині, звісно ж, має бути виховане дискомфортне ставлення до безладу навколо: “неприбрано – недобре”, з подальшою думкою “треба найближчим часом прибрати”. Якщо ж людина не відчуває подібного дискомфорту, то ні творчість, ні будь-що інше не є тому виправданням. Коли життя в хаосі стає системою, то слід шукати причину глибше, наприклад, проаналізувати виховання та його помилки, звички нові та старі, виявити розбіжності та виправити те, що шкодить”.
Суп або долари?
У наш динамічний і діловий час для жінки абсолютно нормально не тільки працювати, а й дуже добре заробляти. Тоді жінка стає перед вибором: або реалізація свого творчого потенціалу, або дім, сім’я і задоволений доглянутий чоловік. Чоловікові цей вибір дістається дорожче, ніж жінці. Або він наполягатиме на збереженні традиційних жіночих функцій і занапастить ділові якості та творчий потенціал своєї обраниці, або їхні стосунки ризикують перерости в “гостьовий шлюб”.
Господарством може займатися будь-яка людина. Питання в бажанні та в можливостях. Як правило, “не можу” розглядається в контексті “не встигаю”. А це пов’язано або з неправильною організацією власного часу, або з небажанням витрачати час на господарство в принципі. Тоді останній випадок – це або лінь, або грошова компенсація (краще заробити 1000 грн., ніж помити вдома підлогу). Таким чином, сучасні умови життя диктують нам можливі варіанти, і ми можемо, врешті-решт, найняти хатню робітницю або куховарку, а самі заробляти гроші, реалізуючи наші таланти.
Як поєднати несумісне?
На думку Аліси Анісімової, талановиті люди здатні реалізовувати свій талант у різних життєвих напрямках. “Поєднувати непоєднуване – нормальні життєві умови жінок у всі часи. Ми заводимо дітей, працюючи; ми працюємо і примудряємося бігати по магазинах; ми одружені і на роботі одночасно, контролюючи телефоном обидва процеси. Що складніша життєдіяльність, то розвиненіша наша Особистість. Тому поєднувати побут і творчу роботу цілком нормально. Просто, як правило, якомусь напрямку дістається більше часу, а якомусь менше. Крім того, багато творчих жінок, стаючи перед вибором “дім чи творча робота”, спокійно можуть обирати дім, оскільки поле для творчості тільки збільшується. Це кулінарія, дизайн квартири, свій стиль, стиль дитини, навчання і формат навчання дитини, організація дозвілля, домашні улюбленці тощо. Щодо “творчого безладу”, то в нормі це поняття ситуативне, хоча б тому, що творчість потребує підживлення, а хаос в оселі цього підживлення не дає. Саме тому переключення на ведення господарства може стати дуже важливою творчою складовою. У такому розрізі і працюється продуктивніше, і самореалізація вища.
Якщо ви, приміром, співаєте і маєте від цього гроші та самореалізацію, водночас комфортно почуваєтеся, і від цього не страждає коханий, то, звісно, більшу частину часу ви присвятите саме співу. Але коли ваша сім’я нудьгує і ви розумієте, що вони на даному життєвому етапі важливіші за кар’єру, гроші та самореалізацію, переключіть свою увагу на сім’ю. Важливо оптимально балансувати між сферами свого життя, намагаючись бути гранично чесною із собою”.
У пошуку коханого Муза