Сміх: спостереження персонолога
Сміх – це душевний порив. Він насилу може піддаватися свідомому контролю, змінам і виходить “зсередини” Особистості людини. Якщо поцікавитися – насилу, але можна “витягнути на поверхню” з “глибин” підсвідомості такі знання про сміх, які суттєво допоможуть визначити ключові особливості особистості людини, що сміється.
Проведене “Центром Вивчення Особистості” (ЦВO) дослідження з питання аналізу сміху засвідчило, що отримані результати запросто можна застосовувати як у бізнесі, так і в особистому житті, і вони справді здатні “вловити” суть людини на рівні звуку.
Запропонована “ЦВО” класифікація максимально спрощена і складається з трьох груп: гучний сміх, тихий і специфічний. Кожна група містить низку деяких найпоширеніших у житті форм сміху та їхніх характеристик. Тож… просто розсмішіть людину, і Ви дізнаєтеся, що:
Якщо сміх гучний – узагалі гучний сміх вважається ознакою відкритості та бажання спілкування, душевної “розкритості”. Але є безліч варіантів і комбінацій, які можна віднести до категорії гучного сміху, які дуже різняться між собою.
Розглянемо деякі з них:
– грубий сміх, як у чоловіка, так і у жінки, ознака розбещеності та нахабства. У чоловіка – це ще й показник низьких інтелектуальних здібностей і переважання силових методів у вирішенні проблемних питань.
У свою чергу у жінок – грубий сміх ознака сексуальної агресивності (демонстративні ознаки, спрямовані на привернення до себе уваги з боку чоловіків).
Грубий сміх, так само, може свідчити про слабку тенденцію до сприйняття інформації в обох статей, конфліктність, відсутність здібностей до навчання та низький культурний рівень..
– дзвінкий, дзвінкий сміх – ознака відкритості, щирості в спілкуванні. До того ж, якщо видно верхні ясна – це свідчить про беззахисність і довірливість (у жінок ще й відданість у коханні). Тож найкраще, якщо у вашої коханої людини дзвінкий, дзвінкий сміх – така людина життєрадісна, турботлива і добра….
– тонкий сміх – характеризується витонченістю у жінок і жіночою складовою у чоловіків. Чоловіки з тоненьким сміхом – це естети з переважанням егоцентризму, дещо зарозумілі та нав’язливі (за великої зацікавленості в партнері – навіть настирливі).
– Сміх, що “котиться”, – або розкотистий, як іноді його називають, властивий людям допитливим, натурам витонченим і артистичним.
– сміх, що розпирає – часто супроводжується негативним забарвленням. У цьому випадку – такий сміх можна віднести до специфічної групи (див. нижче), але присутність у нашому варіанті гучності та позитивного настрою – дозволяють залишити його в цій групі.
–переривчастий гучний сміх – ознака “вирваності” і “концентрації” реакцій, тобто емоційними порушеннями людини. Зазвичай це маленькі етапи, які нагадують “гикавку, одягнену в сміх”.
У нормі, жінки з таким сміхом – представляють Особистість старанну, копітку, але забудькувату.
Чоловіки характеризуються старанністю, але високою динамічністю (біганиною, різкими ухваленнями необдуманих рішень тощо), особливо якщо при цьому сміх різкий і ріже слух.
– сміх із широко відкритим ротом – свідчить про невихованість, відсутність норм пристойності, відокремленість, “самодіяльність” і самодурство.
Такі люди агресивні, образливі та злопам’ятні. Характерною рисою їх є мінливість і коливальна позиція. Вони бояться стати дорослими і приймати відповідальні рішення. Уникають усього, що може їх обтяжити.
Жінки – егоїстичні та істеричні. Чоловіки – залежні та слабохарактерні.
– писклявий і гучний одночасно – показник стервозності й гордовитості, певної зарозумілості.
Жінки з писклявим голосом – істеричні й демонстративні, любительки встановлювати правила і підкоряти своїй волі.
Чоловіки з писклявим сміхом – зустрічаються вкрай рідко. Такі чоловіки хороші друзі та ніжні коханці. Однак досить скупі й не люблять витрачатися на жінок. Схильні до фантазування та мрійливості. Це натури, які перевтілюються. Серед них трапляються схильні до гомосексуальних стосунків.
– довгий. Якщо сміх просто гучний і довгий (у своєму чистому вигляді), це свідчить про налаштованість людини на гумор, але недостатню кількість приводів для сміху (вона немовби вихлюпує накопичене).
Середня тривалість сміху – складається з суми часу, витраченого на сміх, розділеного на кількість разів (за обраний проміжок часу). Але так само, визначити довжину сміху можна спостерігаючи за людиною. Якщо смішна ситуація вичерпала себе, решта тих, хто сміявся, втратили інтерес до неї, а тут деякий час триває згасаючий сміх – можна сказати, що сміх тривалий. Такий сміх свідчить, як у чоловіків, так і в жінок, – про вразливість і одночасну зацікавленість ситуацією. Адже визначити особливості особистості можна і за допомогою того – чим вона цікавиться.
– затяжний сміх (на відміну від довгого, триває через “умовний час сміху” без загасання) – свідчить про важке сприйняття інформації, інформативну перевантаженість і занудство. Приставучість і чіпкість – у комбінованому вигляді – основні риси особистості з таким сміхом.
Жінки – кокетливі, винахідливі, легковажні та податливі. Любительки пофліртувати.
Чоловіки вперті, завжди прагнуть досягти навіть найнедосяжнішої мети, йдуть напролом, не розуміють натяків.
– короткий сміх, але гучний – це ознака швидкої сприйнятливості та обробки інформації. Така людина швидко переключається й орієнтується в ситуації. Дещо поспішна й ерудована.
Жінки з коротким але гучним сміхом – серйозні та принципові.
Чоловіки – суворі, безцеремонні й оманливі натури.
Якщо сміх тихий, це ознака скритності. Така людина – “собі на умі” навіть якщо вона останній скромняга. Не особливо любить галасливе товариство і схильна до інтроверсії (спрямованість всередину, відсутність необхідності в зовнішньому спілкуванні на рівні “постійно”).
– глухий сміх – (або є ще формулювання “тупий сміх”) заведено вважати показником внутрішнього завзяття та замкнутості одночасно. Глухий сміх у людей інтровертованих, занудних – але тих, хто вважає себе цікавим, розумних – але тих, хто вважає себе геніальними і найчудовішими. Такі люди не вміють дружити без користі, скрізь шукають підступ і підлість, приховану ненависть.
Жінки, як правило, кокетки, задаваки і хвальки, погані подруги. Чоловіки – зациклені на реалізації якогось чергового свого твору, праці, винаходу.
– сміх із тремтінням – ознака високої чутливості, емоційності та “істеричної вразливості”. Люди сприйнятливі до психогенних подразників (звуків, образливих слів і ситуацій), злопам’ятні.
Жінки – прагнуть в акторську діяльність, театральне мистецтво. Якщо не виходить – реалізують свій потенціал у бізнесі. Особисте життя, як правило, конфліктне.
Чоловіки – раціоналізатори, лідери, активісти. Запальні й чутливі, хоча хороші стратеги.
– сміх крізь зуби – найнебезпечніший із прихованих варіантів сміху. Характеризує людину, як не щиру, підлу, злу, підкупну.
І чоловіки, і жінки – лицемірні, “позаочі” говорять не правду. Інтригани, найчастіше схильні вести подвійну гру.
– сміх із закритим ротом – ознака закомплексованості. Наприклад, питання хворобливості порожнини рота або форми посмішки тощо. Якщо питання комплексів не актуальне – ознака витримки та рівноваги, холодності у сприйнятті.
– довгий тихий сміх – відрізняється від довгого гучного. Ті, хто довго сміється тихим сміхом (без вираженої специфіки) – інтелектуали, логіки, технарі. Люди з певними поглядами і сформованою позицією.
Жінки – цікаві співрозмовниці, зі своєю точкою зору та особистими особливими поглядами. Чоловіки – інтелігентні, любителі читати.
– переривчастий тихий – сміх людини “виконавця”. У соціумі – це помічник, радник. Вона залежна від інших. Не самостійна і часто передбачувана. Такі люди активно діють на хвилі страху.
Жінки – потайливі та цікаві. Любительки пліткувати.
Чоловіки – потайливі й боягузливі, обережні в словах і вчинках.
–писклявий тихий сміх – більше характерний для жінок. Такі жінки дозволяють ставитися до себе хамськи, зневажливо і безвідповідально. Грайливий настрій і посмішку – часто можна побачити, коли вони залучені в розмову. Чоловіки з таким сміхом – допитливі, скандальні та вимогливі щодо слабких.
– затяжний, але тихий сміх – ознака витримки, витривалості, але проблематичного активного реагування. Люди з таким сміхом трохи загальмовані, не особливо важливого значення надають зовнішньому вигляду, мовчазні, але вперті.
Жінки скромні, але зневажливі, не користуються косметикою. В алкогольному сп’янінні стають буйними і демонстративними.
Чоловіки – флегматичні або меланхолійні (загальмованого типу), ліниві та спокійні.
– короткий за часом тихий сміх свідчить про підозрілість і недовіру оточуючим. Такі люди не впевнені в собі, сповнені комплексів і мучаться забобонами.
Жінки – замучені побутом, роботою, турботою. Не мають любові і формують неправильне суспільство навколо себе – всіляко принижуючи себе.
Чоловіки – замкнуті, зациклені на чомусь одному. У коханні й у спілкуванні не впевнені, полохливі, недовірливі.
Якщо сміх специфічний, це свідчить про певні аномалії Особистості, коли про рідкісну незвичність і навіть відхилення від норми. Усе це проявляється в сміху.
Отже:
– сміх із надривом. Якщо сміх із різким надривом – це свідчить про переповнення або так зване “захльостування” людини емоціями. Такі люди вразливі, захоплюються всім новим, часто слабохарактерні. Надриви – показник специфічного сміху через часте насторожене сприйняття такого сміху оточуючими. Він відрізняється від переривчастого сміху гостротою і різкістю переходів після кожного “надриву” в сміху. Часто з таким сміхом зустрічаються люди, схильні до агресивних і афективних станів, садистичні натури.
Жінки жорстокі, вимогливі та схильні до мазохістичної сторони дуету “садо-мазо”.
Чоловіки – жорсткі, владні, схильні до рукоприкладства щодо жінок і дітей, жорстоких фізичних розправ.
З нерізким надривом сміх – властивий людям, які стримують свої справжні наміри. Це власники і “вічні дармоїди”, які не бажають, унаслідок своїх невисоких інтелектуальних здібностей, розвиватися і брати участь у соціальній схемі праці, сумісній із нормою, прийнятою в сучасному суспільстві.
– “ридання” (у чистому вигляді) – це сміх, що рідко зустрічається. Більше властивий чоловікам. Характеристика такої людини – неадекватна, небезпечна під впливом спиртного (такі люди з цієї причини часто утримуються від вживання спиртних напоїв у компаніях), задириста й агресивна, любить втручатися в чужі справи і проблеми.
Якщо “ридання” переривчасте глухе – особистість схильна до помсти, задириста, інтриган і страждає на вуаєризм (підглядання). Лідерські якості в інтелектуальному середовищі/сфері – відсутні, присутні в криміногенному.
Гучне демонстративне “ридання” – ознака нахабства і хвастощів перед іншими тим, чого особисто не було досягнуто (наприклад, благами батьків).
Цілісне гучне “ридання” – ознака екстраординарності та демонстративності. Такі люди всепоглинаючі, гостинні, неохайні та безвідповідальні.
– стримуваний зусиллям, або сміх, що розпирає, – специфічний тим, що часто такий сміх є ознакою дратівливості, нервозності та навіть патологічних складових (незалежно від того, гучний він чи тихий). За таким сміхом професіонал може визначити наявність відхилень, а за тривалістю та мімічними проявами – навіть тип хвороби.
У нормі такий специфічний сміх свідчить про сплутаність розуміння, але усвідомлення смішної складової, вразливість і злостивість. На перший план виходить заздрість, задиристість (що провокує конфлікти), висока сугестивність на тлі схильності до перебріхувань і домислювання інформації.
– сміх із “паралельним фоном” – цікавий сміх, який трапляється рідко. Складається враження, що сміються дві людини – одна: одним рівним сміхом, а інша: жорсткуватим голосом, який ніби накладається на первинний сміх.
Такі люди мають схильність до роздвоєння особистості, “дволикості” (прийняття образів за реальне Я) і подвійного життя. Більше властивий чоловікам. У жінок зустрічається вкрай рідко.
сміх “у ніс” або внутрішній носоглотковий сміх – говорить про нещирість і навіть підлість їхніх володарів. Такі люди, як чоловіки так і жінки, зарозумілі, пихаті, підозрілі та любителі псувати настрій іншим. Хоча в сім’ї вони проявляють себе як турботливі годувальники і чуттєве подружжя. Це вічні борці за лаври і посади, трудяги “з комплексом відмінника” (або краще за всіх, або не брати участь).
– демонстративне ха-ха-ха (вимовлене словами) – часто тенденція модних віянь. Молодь переймає такі віяння з фільмів про крутих героїв (ознака схильності до навіювання, перейняття). Це набутий сміх і в природі практично не зустрічається (органні ураження глотки).
– сміх, що задихається, або з частим захопленням повітря – ознака гіпервентиляції легень, невралгій (соматичних захворювань). Частіше властивий людям віком від 65 років. Це сміх людей добрих, але тих, що зазнали змін характеру в бік негативу.
– металевий сміх – ознака байдужості, байдужості та показник зарозумілості. Такі люди думають тільки про себе, часто зловживають своїм становищем, завдаючи прямої шкоди іншим. Більше, властивий чоловікам.
– різкий ріжучий сміх – ознака хорошої хватки і здібностей у сфері торгівлі та фінансів. Ці люди хороші стратеги, вміють розробляти й реалізовувати свої задуми. Напористі й балакучі.
– беззвучний (абсолютно) сміх, властивий людям одночасно недовірливим і жорстоким. Це садистична натура, яка агресивно демонструє свої вподобання, завзяття, емоції.
– що переходить у тишу – ознака “залежної особистості”, такі люди податливі, вразливі, але витривалі й працьовиті.
Якщо це жінка – вона чудова мати, добра і чуйна людина. Чоловік – посидючий, довірливий, підозрілий і забобонний.
– сміх “крик” – явище досить рідкісне. Здебільшого властиве особистостям з патологічним розвитком, з частими афективними станами і легко збудливим. Від початку – натури артистичні й талановиті в самовираженні (музиканти, поети, художники). Такий сміх більше властивий жінкам.
– сміх у жінок – чоловічий, а в чоловіків – жіночий – зустрічається досить часто. Властивий як чоловікам, так і жінкам однаковою мірою. Проявляється такий сміх, як правило, не відразу, а через початковий етап сміху – на другій хвилі (під час посилення емоцій).
У жінок – сміх чоловічого типу свідчить про “чоловічу позицію” (добувач, ватажок, людина самостійна і витривала фізично). Такі жінки розраховують тільки на себе і самостійно ростять дітей. Чоловіки з такими жінками зазвичай не уживаються, але охоче беруть участь у робочій сфері та дружбі.
У чоловіків – це ознака натури витонченої, вразливої, але підступної (розвиток за жіночим фізіогномічним типом Венери). Такі чоловіки люблять жінок у своїй сім’ї (матір, сестру). Турбота ж стосовно інших людей не проявляється. Така людина живе “чоловічою позицією”, егоїстична, схильна до зради.
– сміх, що нагадує “іржання” – ознака заниженого інтелекту. Зустрічається при олігофренії в ступені дебільності.
У нормі, такий сміх свідчить про тупість, низьку кмітливість і брехливість (як логічний результат) у обох статей. А також люди з таким сміхом схильні до нервових захворювань, вразливі, сугестивні і криміногенно активні.
Додаткові (супровідні) особливості сміху
До додаткових особливостей сміху можна зарахувати такі, що найчастіше трапляються:
– сміх із попискуванням – це особливість, що означає грайливу натуру, яка легко сприймає жарти і любить веселощі. Частіше, зустрічається у жінок. Такі жінки “легкі на підйом”, відчайдушні, але ревниві. Захоплюються сильними й агресивними чоловіками.
Чоловіки з таким сміхом – зустрічаються рідко. Їхня характеристика – послужливість, цікавість (начитаність), заздрість.
– сміх із хрипом – (як особливістю голосу), свідчить про високий професіоналізм у своїй сфері, виваженість і розважливість. Більше властивий чоловікам. Вони непостійні, динамічні, товариські. Любителі жіночої уваги, краси та високого рівня комфорту. Вимогливі до співрозмовника. У розмові з такою людиною, часто присутнє відчуття її переважання, тиску і переваги. Не прощає помилок і дуже злопам’ятний.
У жінок така особливість може перейти в провідну. Характеристика такої жінки – вольова, нерозбірлива в спілкуванні, груба, нав’язлива, схильна до згубних звичок і великих фінансових витрат. Не приділяє належної уваги здоров’ю.
– сміху передує “у-у-у-у-у-у-у-у-у-у-у” – такий сміх притаманний жінкам, які мають на меті виділиться, проявити індивідуальність, привернути до себе увагу. Зазвичай це інтелект середнього рівня, в деяких випадках обмежений. Такі особи нахабні, напористі й часто беруть ініціативу на себе.
Чоловічий сміх із такою особливістю – означає жартівливість, гарне почуття гумору і говорить про те, що володар такого сміху – любитель підвищеної уваги з боку жінок.
– прикриваючи рот рукою – говорить про погану звичку і закомплексованість людини. Це, здебільшого, жіночий жест. Як і в чоловіків, так і в жінок – свідчить про невпевненість у собі, збентеження, сором’язливість, дискомфорт, кокетство, несамостійність і дитячі погляди.
– у супроводі з незвичайною мімічною формою або жестикуляцією – свідчить про неадекватність особи, аномальність способів ухвалення рішень і мислення. Такі люди, як правило, товариські та завзяті. Однак, можуть часто змінювати емоційне тло, настрої і настрої на абсолютно протилежні. Потенційно небезпечні як чоловіки, так і жінки, тому що мають стерті межі норма/відхилення і непередбачувані реакції.
– сміх зі здриганнями – свідчить про нездорову особистість, оскільки це ознака спектра психічно-соматичних захворювань. У здорових людей здригань не спостерігається (крім посттравматичних реакцій, таких як параліч лицьового нерва, наслідки інсультів тощо).
– сміх із попереднім мімічним завмиранням – це популярний різновид сміху серед людей, які відповідають такому опису: молода людина, має технічну освіту, зростала в повній дружній сім’ї, єдина дитина, “намагається” робити кар’єру, використовуючи свої знання. Такий сміх (якщо враховувати, що сміх – реакція на зовнішній світ) – захисна реакція. Якщо розбити по етапах, то 1 – мімічна форма завмирання (зазвичай супроводжується відкриттям рота), 2 – слідує посмішка, яка швидко переходить у сміх, 3 – безпосередньо сміх.
Такі люди вразливі, психологічно залежні та прив’язані до батьків, паронойально бояться за них. Недовірливі, погано реагують на алкоголь, мають виражену зовнішню і внутрішню агресію. Більшу частину часу – перебувають у затухлому настрої. Амбітні, з часом стають зарозумілими.
– сміх із закочуванням очей – свідчить про закоханість, бажання здаватися кращим, ніж є насправді, жагу до популярності в колі свого спілкування. Більше, це властиво дівчаткам – підліткам і молодим жінкам.
Якщо така особливість трапляється в чоловіків, характеризується як “хвороблива” закоханість, якась одержимість і, як альтернатива – схильність до гомосексуальних стосунків.
– сміх зі скреготом зубів – говорить про садистичну натуру. Такі люди зустрічаються рідко, частіше це чоловіки. Вони самовдоволені, повільні й уважні.
Жінки – любительки окультизму, самостійні, хороші тактики і стратеги, володіють даром навіювання.
Так само, незалежно від групи, до якої сміх віднесено, сміх буває поверхневим і глибоким.
– поверхневий сміх – говорить про легкість сприйняття, екстраверсію та не завжди серйозне ставлення до життя. Такі люди фантазери, які часто витають у хмарах і “прожектери” своїх майбутніх перспектив.
– глибокий – говорить про внутрішнє сприйняття інформації та пропуск її через себе. Такі люди вразливі й усвідомлюють глибину сказаного. Вони відповідальні та старанні.
Під час розгляду змішаних форм і груп сміху, а також під час аналізу нових – сміх слід розглядати комплексно, використовуючи знання в галузі персонології та медицини, включно з класифікацією тривалості, глибини та форми.
Використовувалися методики
і практичні знання в галузі персонології (напрями
дослідження проблем людської особистості: як
експериментально, так і теоретично в галузі психології
особистості), протягом періоду часу в один місяць.
У дослідженні брали участь 500 осіб (ніхто не постраждав).
Анісімова Аліса
Психолог – фізіогноміст