Photo by Louis Galvez on Unsplash
Розробки

Емоційне зміщення

Одне з не менш важливих понять, а саме “емоційне зміщення “*, я пропоную розглянути детальніше.


Емоційний зсув* – перехід в інше русло сприйняття людей, подій і ситуацій при збереженій емоційній на них реакції. Таким чином, Особистість відчуває емоції, які не дають адекватно оцінити те, що відбувається, що може призвести до негативних наслідків.

Розглянемо різні приклади, для докладнішого ознайомлення з поняттям “емоційного зсуву” і результатами, які з цього випливають.

Приклад 1.

Одна з емоцій, що супроводжують емоційний зсув, – любов. Адже на початковій стадії кохання ще не є почуттям, а являє собою складну емоцію другого рівня (докладніше дивіться на сайті проєкту Робота з Емоціями від Центру вивчення Особистості).

Жінка, яка відчуває емоцію любові (закоханість), схильна бачити тільки позитивні сторони свого партнера. Наприклад, вона може захоплюватися (складна емоція другого рівня) його привабливістю та інтелектом, але ігнорувати його гнів (складна емоція другого рівня) щодо офіціанта, який довго несе меню. Але ж така емоційна реакція може свідчити не тільки про проблеми емоційного контролю партнера, а й про його агресивність, яка, надалі, може позначитися і на ставленні до жінки.

Жінка відчуватиме емоцію інтересу щодо чоловіка, радості у зв’язку з його увагою (складні емоції другого рівня), за якими не зможе адекватно оцінити партнера. Емоційний зсув дасть їй змогу бачити тільки те, що вона хотіла б бачити. Іншими словами, її позитивні емоції затьмарюватимуть негатив.

Приклад 2.

Уявіть собі, що випускник школи приїхав до столиці. Він відчуває радість (емоція першого рівня) від довгоочікуваної свободи і задоволення (емоція першого рівня) від свого переїзду.

Вона бачить нове місто крізь призму емоційного зміщення – емоції інтересу до нового місця, передчуття (складна емоція першого рівня) нових знайомств і перспектив, її ще не зачепив страх (емоція першого рівня) або розчарування (складна емоція першого рівня) у зв’язку з нездійсненими надіями або труднощами, що виникли. Емоційний зсув не дає об’єктивної оцінки, але ж нове місто таїть у собі багато небезпек, що може призвести до психологічних травм.

Приклад 3.

Припустімо, професіонал у своїй справі пройшов співбесіду й отримав хорошу роботу, але він настільки не впевнений у собі, що вважає це великою удачею.
Людина відчуватиме емоцію вдячності (емоція першого рівня) і захоплення (складна емоція другого рівня) по відношенню до начальника, який прийняв її на роботу, вважаючи її гідною цієї поваги саме за проявлену поблажливість і наданий шанс.
Це свідчить про те, що емоційний зсув дасть змогу побачити начальника тільки в хорошому світлі, але, можливо, на практиці все виявиться зовсім не так.
Начальник же, своєю чергою, може заманити професійного і потрібного працівника, обіцяючи хороші умови. Побачивши емоційну реакцію потенційного підлеглого (страх перед невдачею, а потім подяку і повагу), а також його невпевненість, він зробить висновок, що людина навіть не здогадується про свою цінність. Це може призвести до того, що начальник не тільки завалить працівника всілякою роботою, а й не буде гідно оплачувати його працю, обмежившись експлуатацією.

Як ми бачимо, емоційний зсув дуже складний процес, який може спричинити негативні наслідки. І важливо розуміти, що ключове слово в понятті – “зміщення”, тобто “вихід з емоційної норми”.

Емоційне зміщення необхідно діагностувати на ранніх стадіях і не давати йому закріпитися в Особистісній структурі. Саме з цією метою ЦВО (Центр Вивчення Особистості) і було розроблено спецметодики тривимірного діагностування та корекції емоційних порушень. Таким чином, ви зможете уникнути потенційно небезпечних реакцій і, при цьому, зберегти свою Емоційну сферу в психологічній нормі.

Ірина Лукіянчук психолог по роботі з емоціями

Під ред. Анісімової Аліси