Психологічний баланс власного часу
Літиція, 32 роки, заміжня, дітей немає
“Я постійно не встигаю. Я виходжу на роботу пізніше необхідного часу – не встигнувши достатньо нафарбуватися, а потім не встигаю на маршрутку, яка ще й виявляється забитою (адже я вийшла пізніше, ніж зазвичай). Але дивно, що коли я виходжу раніше – все одно не виходить встигнути – не вистачає часу ні на що!
…Я приїжджаю на роботу пізніше за всіх, мене постійно карають за те, що я фарбуюся на робочому місці. А ще – я завжди вела щоденник, де записувала свої плани – але ніколи не користувалася ним насправді – елементарно не знаходячи на це часу.
…Ні, я не розсіяна. Я все пам’ятаю, все виконую – але із запізненням. Запізнення – моя проблема. Чи я не вмію розподіляти час???? І що важливо – мені справді шкода часу, я приходжу додому і до пізньої ночі мотаюся по квартирі – хоча живу тільки з чоловіком, який ніколи не був вимогливий до мене…”
Ми справді досить часто страждаємо від порушення балансу власного часу. У нас псується настрій, накопичується негатив – пов’язаний з тим, що ми відчуваємо емоції, які руйнують нас, з приводу запізнень і промахів. Ми більше втомлюємося. Ми стаємо дратівливими і незадоволеними. А наступний крок – це набуття нашим обличчям (відповідно до практичної фізіогноміки) озлобленого, незадоволеного або виснаженого виразу, що відштовхуватиме від нас оточуючих людей, та й близьких знайомих. А це – вже друга реальна проблема.
Але далеко не всі люди можуть правильно планувати власний час. Саме тому психологічна проблема порушеного балансу власного часу (за результатами проведених досліджень “Центром вивчення Особистості” ЦВО 2009 року) – є відправною точкою низки психологічних розладів (соматичних, ВНС і навіть причиною депресії).
Систематизація власного часу – необхідна як удома, так і на роботі, тому що існує каста “ідеальних працівників”, які не здатні утримувати свій власний дім у пристойному стані та порядку. А є люди, з ідеальним порядком удома, але які катастрофічно не встигають виконувати свої трудові обов’язки на робочому місці. І в кожного свої виправдання і, як вони впевнені, свої проблеми. Хоча проблема якраз одна, яка полягає в невмінні планувати свій власний час.
Івана, 49 років, приватний підприємець
“Я – успішна бізнес-леді. Мені зручно і комфортно сидіти на роботі, де все прибрали і протерли стіл прибиральниці, де обід – привозять в офіс, де просто робиш роботу.
Але вдома в мене – просто погром! До мене страшно зайти у квартиру, хоча там – дизайнерський ремонт. Усе це сміття, пил…
Повірте, я старалася… Але в мене немає часу, навіть помити після себе чашку”.
Якщо все ж таки зробити наголос на робочу сферу – систематизація свого часу – ключова позиція бізнесу. Пам’ятаєте фразу “Час – гроші”? Так і є. Ось тільки щоб цей час справді перетворився на гроші – його треба цінувати, рахувати і використовувати правильно.
Основне правило успішних людей – правильна селекція справ. Що це? Це вибудовування справ у таблицю пріоритетів, тобто які найважливіші (перший пріоритет), які важливі, але не так терміново знадобиться їхнє виконання (другий пріоритет), і те, що треба зробити сьогодні протягом дня (третій пріоритет).
Саме під це правило “трьох пріоритетів” (як його назвали учасники опитування “Центру вивчення Особистості”) – необхідно підлаштовувати свій діловий день.
А ось якщо взяти особисту сферу за основу – то тут правила змінюються, і найвигіднішим методом планування часу (за результатами дослідження “Центру вивчення Особистості” 2009 року) є така система:
1.Відпочинок від трудової діяльності. Він може бути переривчастим (від 10 хвилин до 20 хвилин через кожну годину), а може бути цілісним (що залежить від розпорядку дня людини). Але відпочинок – є основним для відновлення сил і нормалізації тонусу для подальшої діяльності.
2. Приготування їжі. Виділіть чіткий час, який необхідний для того, щоб приготувати їжу. Це є важливим для забезпечення відпочинку.
3. Збори на завтра. Не має значення, хто збирається (діти, чоловік, дружина) кудись завтра – завдання затратити на цей процес не більше ніж півгодини – що часто відбувається паралельно з приготуванням їжі.
4. Контроль. Контроль – завершальний етап. Чи це перевірка уроків дитини, чи це цільове прибирання приміщення – контроль допоможе правильно систематизувати будь-який час.
5. “Робота над помилками”. Її проводять наступного дня, щоб відстежити скільки часу і на що було витрачено марно. Не забувайте її проводити. Особливо, плануючи вихідні (закупівля продуктів, генеральне прибирання, прання).
Ця система – за результатами дослідження ЦВО, є універсальною. Вона зручна як для людини, яка працює, так і більш вільної – що регулюється часовими проміжками, які виділяються на виконання тих чи інших завдань.
Таким чином, поєднуючи бізнес-систематизацію часу і систематизацію особистого часу, ми отримуємо унікальний для кожного психологічний баланс власного часу, який ляже в основу діяльності Особистості.
P.S. Темперамент – є важливою складовою діяльності людини, бо регулює динаміку нервових процесів. Хтось повільний, хтось – більш динамічний. Але як показали дослідження, вищевказана схема допомагає людині адаптувати час під свій темперамент, що дає надію на успіх!!!
Анісімова Аліса
Психолог – персонолог, фізіогноміст.
Центр вивчення Особистості (ЦВО)